AKTUALNOŚCI:
Informacja
dla klientów w zakresie obowiązku rejestracji w CRPA
Drogi Kliencie,
jeżeli prowadzisz sklep specjalistyczny, bądź inny, w którym zamierzasz sprzedawać wyroby akcyzowe, najprawdopodobniej jesteś zobowiązany do dokonania rejestracji swojej firmy w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Jest to uzależnione od tego czy zamierzasz dokonywać czynności opodatkowanych akcyzą. Do takich czynności należy np. sprzedaż konsumencka zestawów części do urządzeń do waporyzacji. Wynika to z faktu, że od dnia 1 lipca 2025 roku sprzedaż zestawów części do urządzeń do waporyzacji konsumentom (np. w vapeshopie, lecz nie tylko) będzie stanowić oznacza czynność opodatkowaną, z którą wiążą się dodatkowe obowiązki - to na Tobie spoczywać będzie obowiązek prowadzenia ewidencji, doliczenia stosownej stawki podatku, złożenie deklaracji właściwemu Naczelnikowi Urzędu Celno-Skarbowemu), czy wspomnianej rejestracji CRPA.
- Co to jest CRPA?
Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych stanowi rejestr firm, które od dnia 1 lipca 2025 roku zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w ramach której dokonują czynności opodatkowanych akcyzą (a więc np. sprzedaż zestawów części do urządzeń do waporyzacji). Dotychczas sklepy specjalistyczne nie podlegały obowiązkowi uzyskania wpisu do CRPA.
- Do kiedy musisz się zarejestrować?
Do 30 czerwca 2025 roku masz obowiązek rejestracji w CRPA pod groźbą kary grzywny. Jeżeli po tej dacie nie zamierzasz dokonywać czynności opodatkowanych akcyzą (np. sprzedaży zestawu części do urządzeń do waporyzacji), ten obowiązek może Cię nie dotyczyć. Jeśli jednak zmienisz zdanie, musisz dopełnić obowiązku rejestracji w CRPA przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej.
- Gdzie to zrobić?
Swoją firmę zarejestrujesz w rejestrze poprzez PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Instrukcja dotycząca rejestracji znajduje się pod linkiem: https://puesc.gov.pl/uslugi/crpa-uzyskaj-wpis-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych. Jeżeli będziesz miał problem z procesem rejestracyjnym, możesz również zadzwonić na numer Krajowej Informacji Skarbowej (801 055 055 - dla połączeń z telefonów stacjonarnych oraz 22 330 03 30 - dla połączeń z telefonów komórkowych), wybrać odpowiedni temat rozmowy (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych) i dopytać o interesujące Cię kwestie.
- Jakie inne obowiązki wiążą się ze sprzedażą zestawów części do urządzeń do waporyzacji?
W przypadku zestawu części do urządzeń do waporyzacji jako podatnik jesteś obowiązany, bez wcześniejszego wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz samodzielnie obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonałeś sprzedaży zestawu.
Oprócz tego, musisz także prowadzić ewidencję sprzedaży zestawów części do urządzeń do waporyzacji. Taka ewidencja posłuży Ci sporządzenia i przesłania deklaracji. Powinna ona zawierać co najmniej następujące dane:
- liczbę sprzedanych zestawów części do urządzeń do waporyzacji i nazwę handlową;
- datę sprzedaży zestawów części do urządzeń do waporyzacji;
- datę wystawienia i numer faktury lub innego dokumentu, z których wynika zapłata należności za sprzedane zestawy części do urządzeń do waporyzacji.
- Czy powyższe obowiązki dotyczą także sprzedaży innych wyrobów akcyzowych, np. płynu do papierosów elektronicznych lub urządzeń do waporyzacji?
Jeżeli prowadząc sklep specjalistyczny kupujesz od polskiego dystrybutora płyn do papierosów elektronicznych lub urządzenia do waporyzacji, które zostały już wcześniej oznaczone znakami akcyzy – nie spoczywają na Tobie wyżej opisane obowiązki. Pomiędzy zestawami części do urządzeń do waporyzacji, a np. płynem do papierosów elektronicznych lub urządzeniami do waporyzacji zachodzi istotna różnica: jeżeli kupujesz od polskiego dystrybutora płyn do papierosów elektronicznych lub urządzenia do waporyzacji – wyroby te zostaną opodatkowane i oznaczone znakami akcyzy już na wcześniejszym etapie obrotu. Zestawy części do urządzeń do waporyzacji nie podlegają natomiast oznaczaniu znakami akcyzy, a obowiązek podatkowy powstaje dopiero na etapie sprzedaży konsumentowi.
Niniejsza treść ma na celu wyłącznie pomoc naszym Klientom w spełnieniu ciążących obowiązków prawnych w związku z nadchodzącymi zmianami przepisów prawnych. Informacji tej nie należy jednak traktować jako wiążącej interpretacji przepisów prawa.